Dostupne zemlje

Licenca sistema plaćanja Velika Britanija
Licenca sistema plaćanja Španija
Licenca sistema plaćanja Kipar
Licenca sistema plaćanja Švajcarska
Licenca sistema plaćanja Austrija
Licenca sistema plaćanja Belgija
Licenca sistema plaćanja Nemačka
Licenca sistema plaćanja Irska
Licenca sistema plaćanja SAD
Licenca sistema plaćanja Kanada

Kreiranje sistema plaćanja

Oblast finansijskih tehnologija (Fintech) trenutno prolazi kroz period transformacije i poboljšanja, o čemu svedoči porast broja kompanija koje pružaju onlajn bankarstvo i usluge digitalnog transfera. Zbog toga su licence za plaćanje tako popularna opcija u različitim regionima sveta. Važno je razlikovati licence Instituta za elektronski novac (Electronic Money Institution, EMI) i licence za transfer novca (Money Transfer License , MTL). Svaka od ovih dozvola ima važnu funkciju u aspektu legitimizacije digitalnih transfera i nudi inovativne finansijske alate za biznis. U nastavku ćemo detaljnije govoriti o suštini i razlikama ovih licenci, njihovim funkcijama na savremenom Fintech tržištu i rastu ove industrije u različitim regionima sveta – SAD, Kanadi i zemljama Evrope.

Suština licenci sistema plaćanja

Electronic Money Institution (EMI) je institucija koju može predstavljati pravno ili fizičko lice koje ima pravo da kreira, izdaje i unovči sopstvenu valutu (kvazi novac). Ova organizacija može delovati kao posrednik, pružajući pri tom plaćanja u različitim oblastima poslovanja.
Za razliku od banaka, institucijama elektronskog novca nije dozvoljeno da izdaju kreditne linije ili nude skladištenje kapitala u obliku depozita. Njihova glavna funkcija se odnosi na servisiranje tekućih plaćanja za pravna lica i privatne klijente.
EMI propisi se mogu razlikovati od države do države, pa obavezno proverite važeće zakone o onlajn bankarstvu pre registracije. U Evropskoj uniji aktivnosti organizacija odgovornih za izdavanje dozvola za EMI regulisane su Direktivom 2009/110/EC. Ovo je glavni regulatorni dokument za države EU, koji reguliše pitanje elektronske valute.

Business consulting * Alt Industry * Business consulting * Alt Industry

Šta je licenca PI platne institucije

Licenca Payment Institution (PI) — to je dozvola koja se izdaje platnim institucijama kao potvrda prava na pružanje usluga u oblasti Fintech i onlajn bankarstva. Izdavanje ovog dokumenta za PI je regulisano PSD2 (Payment Services Directive 2).Licenca obezbeđuje organizaciji pravni legitimitet i pristup ogromnom tržištu klijenata radi pružanja svojih usluga.

Dobijanje dozvole je važan korak u razvoju kompanije ukoliko kompanija planira da u budućnosti pruža usluge plaćanja, transfera novca i direktnih zaduženja.

Osim toga, dobijanje licence je važan korak ako kompanija u budućnosti planira da sprovodi operacije pružanja informacija o računima. Usklađenost sa PDS2 direktivom klasifikuje ove usluge kao tehnološki neutralne kako bi se stimulisao kontinuirani inovativni razvoj.

Glavne razlike između EMI i PI licenci

Licence Electronic Money Institution и Payment Institution obavljaju različite funkcije u oblasti Fintech. Prva se zapravo tiče pitanja elektronske valute, mogućnosti kreiranja transakcijskih instrumenata, novčanika i platnih kartica. Licenca Payment Institution u ovo vreme vam omogućava da upravljate računima i obavljate transakcije, ali bez prava na izdavanje elektronskih sredstava.

Dobijanje EMI odobrenja je strateški važan korak za kompanije koje planiraju da steknu uporište u oblasti digitalnih plaćanja i povećaju lojalnost kupaca. Elektronski novac vam omogućava da poboljšate brzinu transakcija i smanjite naknade za plaćanje.

Image

Glavne razlike između EMI i PI licenci

Licence Electronic Money Institution и Payment Institution obavljaju različite funkcije u oblasti Fintech. Prva se zapravo tiče pitanja elektronske valute, mogućnosti kreiranja transakcijskih instrumenata, novčanika i platnih kartica. Licenca Payment Institution u ovo vreme vam omogućava da upravljate računima i obavljate transakcije, ali bez prava na izdavanje elektronskih sredstava.

Dobijanje EMI odobrenja je strateški važan korak za kompanije koje planiraju da steknu uporište u oblasti digitalnih plaćanja i povećaju lojalnost kupaca. Elektronski novac vam omogućava da poboljšate brzinu transakcija i smanjite naknade za plaćanje.

Licence EMI i MSB

Izdavanje licence EMI (Electronic Monei Institution) regulisano je Direktivom Evropske Unije 2009/110 o elektronskom novcu. Dozvola vam omogućava da izdate sopstvenu valutu, koja ima sopstvenu digitalnu vrednost i elektronski se čuva na serverima. Primaoci EMI licenci preuzimaju finansijske obaveze da zaštite interese i lične podatke svojih klijenata.

Licenca Money Service Business (MSB) reguliše menjanje novca, transfer novca i druge bankarske transakcije koje uključuju digitalne valute u Kanadi. Podnosioci zahtjeva za MSB podležu obavezama u vezi sa finansiranjem terorizma i pranjem novca. Ovi uslovi su regulisani relevantnim zakonom – Proceeds of Crime (Money Laundering) and Terrorist Financing Act (PCMLTFA). Uredba ima za cilj da zaštiti visok nivo transparentnosti transakcija, u skladu sa aktuelnim zahtjevima.

Brzi razvoj digitalne ekonomije u svetu postavlja nove izazove za kreiranje i primenu inovativnih metoda plaćanja, obezbeđivanje prava potrošača na zaštitu informacija i borbu protiv kriminala u ovoj industriji. Zakonodavni okvir za EMI i MSB licence se ubrzano razvija u Evropi i Kanadi, a pitanje potrebe regulisanja Fintech sektora je aktuelno u većini zemalja sveta.

Business consulting * Alt Industry * Business consulting * Alt Industry

Aktivno rastuće evropsko tržište platnih sistema

Inovativne metode prijema plaćanja, brze SEPA transakcije, inovativne usluge koje rade u realnom vremenu pokreću razvoj Fintech sektora u Evropi. Prema prognozama stručnjaka u ovom domenu, tržište licenci EU će porasti za 15,8% od 2022. do 2027. godine. Održiv kurs na digitalizaciji u bliskoj budućnosti će u potpunosti promeniti pristup finansijskoj strani preduzeća.

Odabir najbolje jurisdikcije za Fintech u Evropi

Evropsko tržište garantuje konkurentno i brzo razvijajuće poslovno okruženje za Fintech kompanije. Litvanija, Holandija i Španija stvorile su povoljne regulatorne uslove za primenu savremenih metoda plaćanja. Ove zemlje privlače strane investicije i stimulišu oblast inovativnih tehnologija. Zbog fleksibilnog zakonodavstva i uspešne primene pravila licenciranja elektronskog novca, Litvanija je postala lider među evropskim jurisdikcijama za implementaciju start-apova u ovoj industriji. U Nemačkoj je moguće implementirati i testirati inovativne projekte u ograničenom i kontrolisanom okruženju.

Fintech u Velikoj Britaniji

Velika Britanija je već niz godina lider u oblasti finansija, stvarajući povoljne uslove radi privlačenja velikih investicija. Država je osnovala Centar za finansije, inovacije i tehnologiju (CFIT) kako bi podržala rad ekonomije, kao i otvaranje visoko plaćenih radnih mesta u visokotehnološkoj industriji. Zemlja je zainteresovana za potencijal i budući rast otvorenog bankarstva, istražuje tehnologije i uvodi nove stvari za podršku Fintech tržištu.

Image

Inovaciono tržište SAD

Bez obzira na raznovrsnost američkog regulatornog okvira i poteškoće centralnog uvođenja novih mehanizama u oblasti Fintech, Sjedinjene Američke Države zauzimaju značajno mjesto na globalnom finansijskom tržištu. Za početak poslovanja u ovoj jurisdikciji, kompanijama će biti potrebna licenca za prenos novca Money Transmitter License (MTL). Pravila za njeno dobijanje i kriterijume za kandidate utvrđuju se posebno u svakoj državi SAD. Ovaj format rada je prilično težak za početnike u oblasti Fintech, ali pruža niz prednosti za one koji razumiju uslove određenih regiona zemlje.

Važne prednosti dobijanja EMI licence

  • Podrška SWIFT sistemu koji je potreban za poslovanje kompanije.
  • Mogućnost otvaranja IBAN računa klijentima preduzeća.
  • Otvaranje računa na daljinu sa bilo kog mjesta u svijetu.
  • Izdavanje Visa i MasterCard platnih kartica klijentima.
  • Obrada plaćanja preko drugih banaka u svijetu uz konvertaciju valuta.
  • Potpuno poštovanje propisa u vezi sa pranem novca.
  • Izbor načina plaćanja sa mogućnošću otvaranja korespondentnih računa.
  • Pristup popunjavanju i skidanju gotovine, kao i drugim bankarskim transakcijama.

Usklađenost sa zakonskim zahtjevima i zaštita potrošačkih prava

Dobijanje licence u skladu sa utvrđenim regulatornim zahtevima General Data Protection Regulation (GDPR) u Evropi, Proceeds of Crime (Money Laundering) i Terrorist Financing Act (PCMLTFA) u Kanadi garantuje zaštitu prava korisnika i jača povjerenje prema finansijskoj instituciji.

Business consulting * Alt Industry * Business consulting * Alt Industry

Jurisdikcije finansijske licence

Među zemljama Evropske unije, Češka i Litvanija su lideri u izdavanju dozvola za stvaranje sopstvene elektronske valute. U Litvaniji je ukupan promet svih EMI i PI u prvom kvartalu 2024. iznosio 121 milion evra, što je za 12% više nego u istom periodu 2023. godine. U Republici Litvaniji je do 2024. godine registrovano ukupno 123 EMI i PI institucija (2018. bile su 63).

Jurisdikcije ovih zemalja privlače strane investitore i preduzetnike fleksibilnim poreskim sistemom, pristupačnim i transparentnim procedurama za dobijanje EMI licence, kao i povoljnim zakonodavnim okruženjem za takve finansijske institucije. Poređenja radi, u Njemačkoj i na Malti dobijanje takvih dozvola traje od 6 do 12 meseci. Litvanija vam omogućava da podnesete zahtjeve za dobijanje licence i prije zvanične registracije pravnog lica, što značajno smanjuje period čekanja. Uslovi za dobijanje ove dozvole su skoro identični u svim zemljama EU zbog jedinstvenog zakonodavstva (Direktiva EU 2009/110), međutim, svaka država uspostavlja sopstvenu proceduru dobijanja licence.

Pravna pomoć pri registraciji poslovanja i platnih sistema

Priprema dokumentacije i kompletiranje dosijea za podnošenje zahtjeva za finansijsku licencu je ključna usluga naše kompanije. Stručnjaci kompanije će pripremiti sertifikate, ugovore i modifikovati postojeće fajlove, ako je potrebno, u skladu sa zahtjevima lokalnog zakonodavstva izabrane države. Svojim klijentima nudimo White Label kao jednostavan i efikasan način za brzo pokretanje poslovanja.

U okviru podrške daju se konsultacije o kadrovskom popunjavanju u skladu sa izabranim poslovnim modelom. Radi se IT procena trenutnog softvera kako bi se osigurala usklađenost sa zahtjevima. Naši stručnjaci preporučuju korišćenje pouzdanih SAAS ili BAAS platformi. Možda ćete željeti da razmotrite i Crasulu ili Canopus. Pružamo pomoć u povezivanju SEPA i SVIFT-a, zahvaljujući mreži pouzdanih partnera. Na ovaj način možete da obavljate transakcije u više od 140 valuta širom svijeta, uz minimiziranje troškova razvoja. Da bismo realizovali White Label strategiju, sarađujemo sa DECTA-om i Wallester kako bismo optimizirali troškove i ubrzali pokretanje poslovanja.